2023-2024 m.m.

Mokyklų bibliotekininkų metodinė išvyka „Bendrystės akademija“

 

„Geriausias būdas išlaikyti draugystę – dalytis mintimis apie savo darbus. Žmones labiausiai suartina veikla.“ (Vokiečių poetas Johann Wolfgang von Goethe)

 

Bendri darbai ir siekiai suartino mane su Pumpėnų gimnazijos bibliotekininke Edita Jackuviene. Nusprendėme, kad ir savo koleges reikia supažindinti. Todėl rudenį Pasvalio krašto mokyklų bibliotekininkės lankėsi Panevėžio r. švietimo centre. Dalijomės patirtimi, diskutavome apie skaitymo skatinimo veiklas ir jų prasmingumą.

 

O lapkričio 22 d. vykome į metodinę išvyką „Bendrystės akademija“ Pasvalio pedagogų švietimo centre. Aptarę problemas, rūpesčius ir džiaugsmus lankėmės Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje. Mokymų ir edukacijų erdvėje bibliotekos darbuotojai pristatė  edukacines programas. Intriguojančioje edukatoriaus Dainiaus Vareikos edukacijoje „Šviesos Graffiti“ išbandėme savo kūrybinius gebėjimus. Kūrėme ir piešėme vaizdus tamsoje su įvairiais šviesos šaltiniais. Išbandėme programuojamą LED lazdą netradicinėje fotosesijoje. Likome sužavėtos moderniomis bibliotekos erdvėmis ir garso įrašų studija.

Esame dėkingos Panevėžio r. švietimo centro metodininkei Loretai Šalčiūnienei už transportą ir visus organizacinius darbus.

 

                                                           Dalia Kukenienė, Velžio gimnazijos 

                                                           bibliotekininkė

 

 

Sveikiname !!!

 

2023 m.  spalio 18 d. mokyklų bibliotekininkus, pasidžiaugti nuveiktais darbais ir pamąstyti apie ateities iššūkius, pakvietė Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija (LMBDA) į asociacijos 10-mečiui skirtą konferenciją „Mokyklų bibliotekos ateities visuomenei“.

 

Konferencija buvo įdomi ir naudinga. Džiugu, kad Velžio gimnazijos bibliotekininkė Dalia Kukenienė buvo apdovanota padėka už aktyvų dalyvavimą asociacijos veikloje ir išrinkta į naują asociacijos valdybą.


Nuoširdus ačiū Daliai už Panevėžio r. mokyklų bibliotekų veiklos sklaidą ir rajono vardo garsinimą šalyje.

 

Daugiau apie konferenciją galite rasti nuorodoje inmedio.jimdofree.com


Panevėžio rajono savivaldybės administracijos
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus
vyr. specialistė Sigita Jasiūnienė

 

 

2022-2023 m.m.

                    Spalis – ypatingas mėnuo mokyklų bibliotekose

 

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo, todėl Panevėžio rajono mokyklų bibliotekose vyko daugiau įvairių renginių: parodos, literatūriniai protų mūšiai, pasakų iliustracijų, inscenizacijų konkursai, garsiniai skaitymai, biblioterapijos susitikimai. Jie skirti mokiniams, tačiau šiais metais vienas renginys buvo suorganizuotas ir mokyklų bibliotekininkėms. Raguvos gimnazijos bibliotekininkė Dalia Karaliūnienė spalio 21 dieną pakvietė į popietę „Biblioterapija linksmai“. Susidomėję kvietimu į susitikimą atvyko Velžio, Ramygalos, Paįstrio, Naujamiesčio ir Dembavos mokyklų bibliotekininkės. Susitikimą pradėjome nuo virtualaus Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Sigitos Jasiūnienės palinkėjimo.

 

Pirmiausia, skambant meditacinei muzikai, išbandėme kelias piešimo technikas. Kūrėme piešinėlius ant jūros nugludintų akmenėlių, prisimindamos ir aptardamos  Aido Jurašiaus knygą „Akmenėlių pasakos“. Ant medžiaginių maišelių, naudodamos dažus tekstilei, sukūrėme pasakos herojų iliustracijas. Vėliau tęsėsi „bibliotekininkių mados“ – iš senų laikraščių, turėjome sumodeliuoti, pagaminti  ir pademonstruoti modelį. Kita užduotis- gavus maišelį su įvairiais daiktais, sugalvoti personažus ir sukurti pasakos inscenizaciją. Vienos grupės vaidinimas vadinosi „Vikingas ir peteliškė“, o kitos –  „Sargybinis ir princesė“. Nereikia nė sakyti, kaip buvo smagu!

 

Artėjant vidurnakčiui neapsieita ir be siaubą keliančių užduočių. Tamsiose gimnazijos patalpose, pasišviesdamos žibintuvėliais, ieškojome kraupių paslapčių, kurias lydėjo išgąsčio šauksmai, o paskui juokas.

 

Malonus laikas bendraujant prabėgo nejučia, geros emocijos išliks prisiminimuose, o įgytos žinios pravers kiekvienos bibliotekininkės darbe.

 

 Paįstrio J.Zikaro gimnazijos bibliotekininkė I. Berežanskienė

 

 

                                                 D. Karaliūnienės, L. Šinkūnienės nuotr.

2021 - 2022 m.m.

 

Projekto „Biblioterapija – gali tau padėti!“ startas

 

Visus metus nuoširdžiai dirbusios ir kontaktiniu, ir nuotoliniu būdu, Panevėžio rajono mokyklų bibliotekininkės birželio 10 dieną susibūrė į projekto „Biblioterapija – gali tau padėti!“ renginį, kuris vyko Birštono viešojoje bibliotekoje. Šios bibliotekos darbuotojos pirmosios Lietuvoje pradėjo taikyti biblioterapiją bendradarbiaudamos su Birštono sanatorijų psichologais. Apžiūrėjusios bibliotekos patalpas ir susipažinusios su bibliotekos veikla, buvome plačiau supažindintos su biblioterapijos metodo taikymu pasaulyje ir Lietuvoje, daugiau sužinojome apie mobiliąją programėlę „Meditacinė biblioterapija“, kurią sukūrė Birštono viešoji biblioteka kartu su partneriais, įgyvendindama projektą „Kūrybiška, išmani ir mobili biblioterapija“. Programėlė padeda nusiraminti, atsipalaiduoti, geriau suprasti savo jausmus.

 

Atsisveikinusios su nuoširdžia bibliotekos vedėja Alina Jaskūniene ir jos kolektyvu, dviem elektromobiliais važinėjome po Birštoną ir klausėmės emocingo dzūkės gidės Vilijos pasakojimo apie kurortą ir jo unikalumą. Neapsiėjome be terapijos Kneipo sode – atlikome visą ritualą sveikatai stiprinti. Pirmiausia basomis, pradėdamos nuo pirštų ir užbaigdamos kulnais, apėjome ratuką taku, grįstu akmenimis ir kankorėžiais. Tada, įsibridusios iki kelių, kaip gandrai braidėme po mineralinio vandens baseinėlį. Į kitą baseinėlį sumerkėme rankas iki alkūnių ir skaičiavome iki šimto dvidešimties. Galiausiai atsigaivinome mineraliniu vandeniu. Šitaip suaktyvinusios kraujotaką, atgavusios jėgas, tęsėme kelionę po miesto parką, apžiūrėdamos jame skulptūrų takus, takus sportui, kapinaites, mokydamosi taisyklingai kvėpuoti.

 

Sočiai papietavusios, rinkomės prieplaukoje. Iš čia laivo „Romantic“ kapitonas plukdė mus Nemunu iki Verknės upelio ir atgal. Valanda terapijos raibuliuojančiu vandeniu stebint stačius Nemuno krantus, apaugusius įspūdingais spygliuočiais ir lapuočiais medžiais, pakrančių augalais, kuriuose slapstosi antys, gulbės, garniai, koncertuoja varlės, padėjo atgauti jėgas po sunkaus metų darbo.

 

Išvyka į Birštoną – tai tik projekto „Biblioterapija – gali tau padėti!“ įgyvendinimo pradžia. Ir toliau domėsimės biblioterapija. Nekantriai laukiame susitikimo su viena iš jos pradininkių Lietuvoje – socialinių mokslų daktare Jūrate Sučylaite.

 

Greta Kalvienė

Dembavos progimnazija

Nuotr. L. Šalčiūnienės

2019 - 2020 m.m.

Išvyka į Vilnių

 

Spalio 28 d. Panevėžio r. mokyklų bibliotekininkės dalyvavo edukacinėje išvykoje. Išvykos metu aplankėme MO muziejų, esantį Vilniuje. Muziejus, įsiveržęs  kaip meteoritas į Lietuvos kultūros pasaulį. Parodoje  atskleistas kitoks požiūris į kūrybiškumą.

 

Kitas aplankytas objektas VU bibliotekos  Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (MKIC) – tai naujas Vilniaus universiteto bibliotekos pastatas, įsikūręs Saulėtekio mokslo ir studijų slėnyje su išraiškinga trijų akmenų- riedulių kompozicija. Biblioteka dirba 24 val. per parą. Tai vienintelė biblioteka Lietuvoje, kurioje sumontuota moderni leidinių transportavimo sistema, įrengtos naujausios apsaugos sistemos, gaisro gesinimo rūku sistema. Biblioteka aprūpinta naujausiomis informacinėmis technologijomis, įrengtos darbo ir poilsio vietos ne tik centre dirbsiantiems mokslininkams, studentams, bet ir jaunoms šeimoms su vaikais.

 

Dėkojame švietimo centro metodininkei L. Šalčiūnienei už suteiktą galimybę aplankyti šiuos įspūdingus objektus.

Dalia Karaliūnienė

 

 

Raguvos gimnazijos bibliotekininkė

2017 - 2018 m.m.

Susitikimas Panevėžio teatre

 

Spalio 20- osios pavakare Panevėžio rajono mokyklų bibliotekininkai rinkosi į Panevėžio teatrą Menas. Trumpai akimirkai  stabtelėjome teatro foje aptarti kaip sekėsi spalio mėnesio veiklos.Saldžios dovanėlės su Mere Popins primins visus metus, kad ir mes, bibliotekininkės, parinkdamos knygą skaitytojui,  pagydome juos nuo visų ligų, neleidžiame tinginiauti, renginiais mokame nustebinti ir... „užkrėsti juoko dujomis“.

 

„Knyga- tai indas, kuris mus pripildo, bet pats netuštėja“ (A.Debruselis).

 

Dalia Kukenienė

 

Velžio gimnazija

 

2016-2017 m.m.

Knygos ir draugystė šildo mus

 

 Panevėžio rajono švietimo centras įgyvendina Lietuvos kultūros tarybos dalinai finansuojamą skaitymo skatinimo projektą  „Knyga augina asmenybę“. Rajono bibliotekininkai džiaugiasi, turėdami galimybę ne tik suteikti malonių potyrių vaikams, bet ir patys praplėsti akiratį dalyvaudami projekto veiklose. Ankstų birželio 9 dienos rytą išvykome į Latvijos  sotinę Rygą. Bibliotekininkai domėjosi kokios kaimyninės šalies bibliotekos, kaip kolegos sukuria sau ir kitiems palankią,  gražią ir jaukią aplinką, kuo sudomina skaitytoją...  Pirmiausia apsilankėme Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje, vienoje geriausių ir moderniausių tautinių mokyklų Latvijoje, veikiančioje  nuo 1991 metų. Mus svetingai sutiko ir mokyklą pristatė lietuvių kilmės pedagogė, garsi Rygos lietuvių vidurinės mokyklos įkūrėja direktorė Bronislava Aldona Treija. 1991 m. pirmojoje lietuviškoje klasėje mokėsi 9 mokiniai. Veiklios pedagogės pastangomis per 24 metus minėta lietuviška klasė išaugo iki vidurinės mokyklos, kurioje mokosi apie 400 mokinių, dirba apie 40 pedagogų, 10 iš jų – lietuviai. Mokykloje veikia muziejus, yra šiuolaikiškai įrengta erdvi sporto salė, konferencijų salė, poilsio kambariai, žiemos sodas.  Mokykla papuošta ne tik vaikų kūriniais bet ir spalvingais vitražais. Čia švenčiamos Lietuvos valstybinės šventės, puoselėjamos tautinės tradicijos. Lietuvių šventės vyksta lietuviškai, latvių – latviškai. Mokykloje per jos gyvavimo laiką svečiavosi ir ja žavėjosi visi nepriklausomos Lietuvos  ir Latvijos prezidentai.

 

Po to lankėmės knygų rūmuose „Šviesos pilyje“ – antrus metus skaičiuojančioje modernioje Latvijos nacionalinėje bibliotekoje. Grožėjomės įspūdingu dvylikaaukščiu pastatu, kurio projektą sukūrė pasaulinio garso latvių kilmės architektas Gunaras Birkertas, šiuo metu gyvenantis JAV. Tai unikalus reprezentacinis statinys, pritaikytas skaitytojų ir darbuotojų patogumui. Įžengus atsiveria įspūdingos bibliotekos erdvės.  Grindų plytelės sudėliotos taip, kad žiūrint iš viršaus matytųsi tautinės juostos motyvai. Žmonių dovanotomis knygomis užpildyta liaudies knygų lentyna tapo centrine „Šviesos pilies“ interjero dalimi. Ši siena eina per kelis pastato aukštus. Joje sudėtos bibliotekai padovanotos knygos su dedikacijomis, palinkėjimais, paaiškinimais, kodėl knyga dovanojančiam žmogui svarbi, ir pan. Įspūdinga tai, kad bibliotekoje - daugybė didelių ir mažesnių skaityklų su kompiuterizuotomis arba privačiomis darbo vietomis. Erdviose bibliotekos skaityklose bei salėse yra vietos ne tik skaitytojams, čia kasdien vyksta įvairūs renginiai, konferencijos, seminarai, koncertai. Maloniai nuteikia pro langus atsiveriantys senosios Rygos vaizdai, šalia tekanti Dauguva ir jos apylinkės, ypač įspūdinga panorama žvelgiant iš 12-ojo aukšto. Viskas čia kvepia ypatingu knygos pasauliu. Akivaizdu, jog  žmonės domisi šiuo įspūdingu Latvijos kultūros simboliu, kuris  naudingas ir reikalingas ypač jaunimui ir  studentams. „Šviesos pilis“ stiprina tikėjimą, kad  informacinės technologijos neišstums knygų,  jos išliks per amžius.

 

Užvėrę nepaprastos bibliotekos duris, apsukome ratą žvalgydamiesi po spalvingąjį Rygos senamiestį. Nuo seno žinoma, kad žmogus geriau įsimena tuos dalykus, kuriuos pamato savo akimis. Už tai, kad daug sužinojome, šiltai pabendravome ir parsivežėme džiugių prisiminimų, esame dėkingi gidei,  Panevėžio turizmo informacijos centro direktorei Daivai Tankūnaitei. Susidomėję klausėmės jos nuoširdaus pasakojimo visos kelionės metu ir žavėjomės Ryga.

 

Diena buvo  turininga. Džiaugiamės nuostabia proga – puikia galimybe pasidomėti kaimynų patirtimi, pasvarstyti, ką galima būtų pakeisti savo darbe, praplėsti akiratį, pasisemti naujų kūrybinių užmojų. 

 

Loreta Šalčiūnienė

 
Panevėžio r. švietimo centras

 

                        Mokyklų bibliotekininkų praktinis sambūris Smilgiuose

2015-04-16

 

Diskusijoms   mokyklų  bibliotekininkus į praktinį sambūrį sukvietė visiems aktualus klausimas : kokia mokyklos biblioteka yra gera? Visus vilioja visagalis internetas, televizija. O biblioteka?

 

 Biblioteka -  ne sienos,   ne lentynos, tai  pasaulio protas, žmonių atradimai,  fantazija,svajonės, tai kultūros židinys, aprūpintas šiuolaikinėmis priemonėmis – kompiuteriais. Bet, mūsų, bibliotekininkų nuomone, svarbiausia bibliotekoje yra knygos. Bibliotekininkas tampa   bibliotekos,  kaip informacinio  mokyklos centro, vadovu. Jis  padeda mokytojams ugdyti mokinius:  rengia aktualias parodas, kitus svarbius renginius, padeda mokiniams ir  jų mokytojams,  ieškantiems informacijos.

 

Sambūris  Smilgių  gimnazijoje prasidėjo ekskursija po žymesnes  miestelio vietas. Apsilankėme etnografinėje sodyboje. Čia mūsų laukė Smilgių  kultūros centro vadovė Lina Narkevičienė. Ji šiltai priėmė, pakvietė apžiūrėti  senovinę aukštaitišką sodybą. Įdomu buvo  šv. Jurgio bažnyčioje apžiūrėti  sujungtus tris altorius,  didžiulę  Leonardo da Vinčio garsiojo paveikslo ,, Paskutinė vakarienė“ puikią kopiją. Dėmesį patraukė bažnyčios varpinė, kurioje  lietuviškos spaudos draudimo metais buvo įrengta  knygų slėptuvė.

 

Miestelio bibliotekoje Edvardas  Vaičius  ne tik aprodė  sukauptus knygų fondus, bet visi susėdę diskutavome, kokia biblioteka yra gera.  Nusilenkėme  Smilgių krašto knygnešiui Antanui Bataičiui prie  jo paminklo, ant kapo jam uždegėme žvakutę.

 

Gimnazijos aktų salėje visi išklausėme  metodinio  būrelio pirmininkės, Raguvos gimnazijos  bibliotekininkės  Dalios Karaliūnienės  pranešimą,  žiūrėjome skaidres.  Kalbėdama pabrėžė, kad gerai bibliotekai svarbi aplinka, kuri turi būti moderni, patraukli –  tokia, kad lankytojas nenorėtų  ir  išeiti. Gerai bibliotekai  svarbu  turėti aktualius leidinius,  rengti įdomius renginius,  kuriuos organizuotų    profesionalus, komunikabilus bibliotekininkas. Tokia šiandien ji turėtų būti,   nors tikslaus  recepto nėra.

 

Bibliotekininkai apžiūrėjo prieš metus į renovuotas, erdvias patalpas perkeltą gimnazijos biblioteką,  pasidžiaugė,  kad dar viena mokyklos biblioteka  tampa modernia, patrauklia skaitytojams.                      

 

D. Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

Edukacinė kelionė

 

2014 m. birželio 3 d. Panevėžio r. mokyklų bibliotekininkės išvyko į edukacinę kelionę po Užupio respubliką. Gidė Užupį  kartais lygino su Paryžiaus Monmartro rajonu arba Kopenhagos Kristianija. Užupis – tai menininkų „respublika“,  turinti  savo himną, konstituciją, prezidentą, vyskupą, dvi bažnyčias, vienas seniausių Vilniuje Bernardinų kapines, septynis tiltus ir globėją – bronzinį Užupio angelą. Šiuo metu Užupis – vienas prestižinių ir brangiausių Vilniaus rajonų. Jau pats Užupio pavadinimas reiškia „vieta už upės“. Vilnios upė, dažnai vadinama ir kitaip, Vilnele, – neatskiriama Užupio dalis. Nieko keista, kad dar vienas Užupio simbolis yra bronzinė undinėlė, kitaip vadinama Užupio mergele.

 

Grįžtant namo aplankėme Užutrakio dvarą, kuris stovi prie Galvės ežero, Užutrakyje.                                  

 

Dalia Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

 

,,Neformaliojo ugdymo(si) ir kūrybiškumo sintezė mokyklos bibliotekos darbe“

 

2014 m.  balandžio 23-24 dienomis Panevėžio rajono mokyklų bibliotekininkės dalyvavo seminare, kuris vyko Panevėžio švietimo centre. Seminarą vedė lektorė Rolanda Šliažienė, jaunimo centro „Babilonas“ direktorė. Seminaro metu buvo išdėstytos neformaliojo ugdymo metodikos, akcentuojant tarpusavio bendravimo ypatumus bei paties žmogaus iniciatyvą, jo saviraišką ir svarbą. Dvi dienos prabėgo kaip dvi valandos, nes tai nebuvo tik teorinės paskaitos – lektorė puikiai mokėjo valdyti auditoriją, įtraukdavo į diskusijas ir įdomius žaidimus, kurie jungė klausytojų grupę ir mokė labiau gilintis į save ir kitus. Trumpiau tariant, klabėta apie pozityvų mąstymą, meilę žmogui ir kaip svarbu ta meile dalintis.

 

Dalia Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

 

Seminaro medžiaga
Saves vertinimas bibliotekininko darbe 2
Microsoft Power Point Presentation 1.6 MB