2023 - 2024 m. m. 

Pasakų ir istorijų iliustracijos

 

Iliustracija yra svarbi knygos dalis, kuri padeda jauniesiems skaitytojams labiau suvokti tekstą, motyvuoja juos daugiau skaityti.  Raguvos gimnazijos bibliotekoje balandžio 10 d. vyko Laurynos Matuzaitės (III g. kl.) piešinių parodos  „Pasakų ir istorijų iliustracijos“, skirtos Tarptautinei vaikų knygos dienai, pristatymas.

Dėkoju Laurynai už gražius darbus, kurie papuošė bibliotekos erdves.

                                                                                                                                                                            Bibliotekininkė Rasuolė

 

Vaikų Velykėlės 2024

 

Šiais metais „Vaikų Velykėlių“ renginį pradėjo mokiniai, lankantys „Teatralizuotų šokiukų“ būrelį. Jie parodė mini spektakliuką „Mano angelas“. Tai jautri istorija apie vaikų draugystę. Juk kiekvienas turime savo angelą, kuris mus saugo visur ir visada, bet kai vaikai susipyksta, mūsų gerieji angeliukai silpnėja, o piktieji angelai tuo džiūgauja ir negailestingai puola geruosius angeliukus. Niekas kitas tik pats vaikas turi stengtis, kad taip neatsitiktų. Ir širdimi pajausti kaip auginti gerąjį angeliuką.

 

Po pasirodymo 4 c klasės mokinės pasveikino visus su atgimstančiu pavasariu ir Vaikų Velykėlėmis, priminė lietuvių tradicijas, o klasėse mokiniai žaidė senuosius velykinius žaidimus. Jau tapo graži tradicija Panevėžio r. Velžio gimnazijos pradinukams dalyvauti šiame konkurse ir kurti Didįjį  margutį. “Vaikų Velykėlės“ – šventė mažam ir dideliam!

                                                                                                                                                Dalia Kukenienė

 

 

Ką mena senos knygos

 

2024 m. kovo 15 - 27 d. bibliotekoje veikė leidinių, kuriuos sunešė Raguvos gimnazijos bendruomenė,  paroda „Ką mena senos knygos“, skirta Knygnešių dienai. Netradicinių pamokų, klasės valandėlių metu pradinių ir vyresnių klasių mokiniai turėjo galimybę paimti į rankas dvi (iš 52-iejų parodoje buvusių leidinių) seniausias (1879 m.) religinio turinio knygas, kurių vienai lapų kraštai paauksuoti aukso dulkėmis, paskaityti, pavartyti prieškario ir pokario laikų vadovėlius, išgirsti knygos, maldaknygės, biblijos, žurnalo ar laikraščio atsiradimo ir išsaugojimo istoriją, sužinoti kas tai yra arklių kaustymas iš parodoje esančio 1929 m. Arklių kaustymo vadovėlio, palyginti parodos leidinius, kaip bėgant metams keitėsi kalbos stilius, turinys, rašyba, knygos ar vadovėlio išvaizda.

 

Apžiūrėjus parodos eksponatus, buvo prisiminta kokį ypatingą vaidmenį knygnešiai atliko Lietuvos istorijoje. Nei vieno abejingo nepaliko trumpas, bet įtaigus interaktyvus muzikinis filmas „Knygnešio kelias“, o pažiūrėjus filmą ir patiems pabūti knygnešiais.

 

Esame dėkingi knygnešiams už lietuviškos kalbos ir rašto išlikimą, o kiekviena knyga, turinti savo istoriją, žadina kiekvieno mūsų smalsumą sužinoti, išmokti, pažinti...

 

                                                                    Bibliotekininkė Rasuolė

 

 

Integruota pamoka

 

Knygnešys – žodis, sunkiai išverčiamas į kitas kalbas. Jį galima tik nusakyti ir paaiškinti jo reikšmę. Knygnešystė – XIX amžiaus Lietuvos istorijos fenomenas, patriotinė veikla, nukreipta prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, trukusią daugiau kaip 40 metų.

 

Kasmet kovo 16 d. minime Knygnešio dieną. Todėl Panevėžio r. Velžio gimnazijos istorijos mokytoja Asta ir bibliotekininkė Dalia vedė integruotas pamokas 5 klasių mokiniams „Knygnešių šventa  gadynė“.  Netradicinių veiklų metu stengtasi ugdyti mokinių suvokimą, jog prasidėjęs tautos rusinimas buvo skaudus smūgis lietuvių tautai ir kultūrai. Atlikdami praktines užduotis QR kodų skaitytuvo pagalba, mokiniai bibliotekoje ieškojo informacijos ir atsakymų į užduotus klausimus. Tokiu būdu gilino skaitymo įgūdžius ir mokėsi naudotis bibliotekos fondais- tikslingai rasti informaciją.

 

Tokios pamokos skatina mokinių motyvaciją mokytis, išeiti iš tradicinės klasės, prasmingai naudoti išmaniąsias technologijas bei gebėjimą ieškoti informacijos knygose, o ne vien internete.

 

                                                                                                                                                                                               Bibliotekininkė Dalia

Kartu su pasaka

 

Smagu nukeliauti į pasakų pasaulį... Ten, kur žvėrys kalba ir elgiasi kaip žmonės. Ten, kur gyvena milžinai ir nykštukai, slibinai ir narsūs karalaičiai. Ten, kur tiesa nugali melą, išmintis – jėgą.

 

Į tokią ,,kelionę“ vyko Raguvos gimnazijos antros klasės mokiniai. Pirmiausia visi savarankiškai perskaitė pasiūlytas knygutes, o kovo 6 d. dalyvavo viktorinoje „Skaitau pasaką“. Burtų keliu pasidalinę į dvi komandas mokiniai atliko įvairias užduotis. Prisiminė skaitytų pasakų veikėjus, atpažino  pasakas iš ištraukų, pasitelkę išmonę atliko pantomimos užduotis.  Visi viktorinos dalyviai buvo apdovanoti padėkomis ir dovanėlėmis.

 

Šiais laikais vis rečiau atsiverčiamos pasakų knygos, bet jas skaityti – įdomu, smagu ir naudinga. Antrokai sužinojo, kad pasakose slypi žmonijos išmintis, perduodama iš kartos į kartą, mokiusi, kaip reikia elgtis, ko saugotis. Tik reikia atsiversti pasakų knygą...

 

 

                                                        Bibliotekininkė Rasuolė Rutkauskienė

                                                        2 kl. mokytoja Rūta Juškienė

Kritinį mąstymą ugdykime kartu

 

Vaikai iš prigimties yra atviri,  linkę dalytis informacija su kitais, nori būti matomi, susipažinti su daugiau žmonių. Informacinės technologijos suteikia jiems plačias bendravimo galimybes, kuriomis naudotis reikia sumaniai ir atsakingai. Tradiciškai minint saugesnio interneto dieną Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 1-4 klasių mokiniams gimnazijos bibliotekininkė vedė pamokėles. Mokė, kaip atsakingai  elgtis internete, kas yra asmeninė ir privati informacija, kokia informacija drąsiai galime dalintis, o kokia ne ir kokios dėl to gali kilti grėsmės. Informatikos mokytoja metodininkė Audronė Grinkuvienė 5-8 klasių mokinius supažindino su dezinformacijos sąvoka, diskutavo kaip kritiškai vertinti gautą informaciją, kodėl svarbu atsižvelgti į šaltinių patikimumą, kontekstą, išraiškos formą ir kt.

 

Esame dėkingos asociacijai „Langas į ateitį“ ir „Viešieji interneto prieigos taškai“, nes tik jų  projekto „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ metu buvo sukurta naudinga metodinė medžiaga mokytojui ir bibliotekininkui. Daugiau informacijos https://medijos.epilietis.eu/ .

 

Gimnazijos bibliotekininkė Dalia Kukenienė

Rytas su nauja knyga!

 

Smagus ir pilnas šurmulio buvo vasario 6 d. antradienio rytas. Raguvos gimnazijos fojė vyko leidyklos „Nieko rimto“ knygų mugė! Visi norintys galėjo pasižiūrėti, pavartyti ir įsigyti naujų puikių knygučių. Pradinių klasių mokinukai dar kartą įrodė, kad jie mėgsta skaityti, kad jiems įdomu skaityti, kad jie yra tikri knygų draugai!

Ačiū leidyklos „Nieko rimto“ atstovams už apsilankymą mūsų gimnazijoje.

 

Linkiu kiekvienam skaitymo malonumą patirti kasdien!

 

                                                       Bibliotekininkė  Rasuolė Rutkauskienė

 

 

Buteliai ir skardinės jau pavirto knygomis!

Kaip manote ar buteliai gali virsti knygomis? O gi gali! Baigiantis 2023-iesiems metams Raguvos gimnazijoje paskelbta akcija „Saugau. Rūšiuoju. Dovanoju.“ Į mokinių pagamintą taromatą, reikia mesti plastikinius butelius ir gėrimų skardines, pažymėtus depozito ženkleliu (D). Kiekvienas prisidėdamas prie šios akcijos padaro du gerus darbus: saugo gamtą ir papildo bibliotekos fondą knygomis. Dėka šios akcijos į biblioteką jau „atkeliavo“ trys naujos knygos.

 

 Akcijos organizatorės bibliotekininkė R. Rutkauskienė, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė S.Šukė, lietuvių kalbos mokytoja R.Karpavičienė skatina tęsti tai, ką pradėjome, todėl taromatas lieka neribotam laikui.

 

Filmuką galite pažiūrėti paspaudus nuorodą: 

https://fb.watch/pLdRNA3iBU/ 

 

                                               Rasuolė Rutkauskienė,

                                                                   bibliotekininkė

 

Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja – tamsiausiu laiku metuose susiburti prie žvakių šviesos, skaityti ir klausytis istorijų iš Šiaurės šalių autorių knygų.

 

Lapkričio 13 d. Raguvos gimnazijos 4 klasės mokiniai klausėsi ištraukos iš švedų rašytojos A. Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“, kurią skaitė I g. kl. mokinės Sandra ir Paulina, vyko diskusija apie išgirstą istoriją. III g. kl. mokinės Laurynos M. pradėtus Emilio portretais, kuriuos baigė piešti ketvirtokai, pasigrožėti galėjo visi bibliotekos lankytojai, o 5 – 6 klasių mokinių piešiniai tema „Kalėdos Šiaurėje“ priminė, kad visai čia pat gražiausios metų šventės. Gimnazijos skaitymo erdvė ir IV a. koridorius pasipuošė I g. kl. mokinių pagamintomis nuostabiomis snaigėmis. 

 

                                                                           Rasuolė Rutkauskienė,                                                                                   bibliotekininkė

 

 

Šiaurės šalių literatūros  savaitė Velžio gimnazijos bibliotekoje

 

          Šiaurės šalių literatūros  savaitės projektas propaguoja skaitymą balsu, Šiaurės šalių literatūrą. Gimnazijos bibliotekoje savaitė prasidėjo tradicine šviesos ir žodžio švente - tamsiausiu metų laiku linksmieji nykštukai pakvietė  pradinių klasių mokinius uždegti  simbolines žvakutes ir pasiklausyti skaitinio. Visi galėjo pasigrožėti 4 b klasės mokinių kūrybinių darbų paroda.  Šių metų tema „Kalėdos šiaurėje“ įnešė į bibliotekos erdves paslapties ir laukimo. Visus savaitės renginius tradiciškai vainikavo ilgai lauktoji 3-5 klasių „Skaitymu naktis“. Jau antrus metus mums talkina 6-8 klasių aktyvios skaitytojos ir padeda organizuoti  susirinkusiems veiklas. Smagu matyti, kaip atsakingai merginos ruošiasi, išgyvena sėkmes, aptaria nesėkmes bei ieško sprendimų. Apie renginio veiklas geriausiai pasakoja nuotraukos. Linkime ir jums mėgautis skaitymo malonumu.

 

                                        Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė

 

 

         Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 3a, 4a,  4b ir 4c klasių mokiniai tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį (ISLM) paminėjo linksmai ir džiaugsmingai ne tik skaitydami knygas, bet ir dalyvaudami tarptautiniame skirtukų mainų projekte Bookmark Exchange Project“. Visą spalio mėnesį mokiniai, vadovaujami mokytojų Jono Marcinkevičiaus, Jurgitos Verikienės, Aušros Kumer ir Editos Daugelavičienės kūrė skirtukus. Visų skirtukai išradingi ir vienas už kitą gražesni. Smagu dalyvauti projekte, kuris skatina mokinių kūrybiškumą, dalijimąsi skaitymo malonumu.  Lauksime mokyklos partnerės iš  Slovakijos mokinių pagamintų skirtukų.

 

                                                 Bibliotekos informacinio centro vedėja                                                          Dalia Kukenienė

 

 

 

Baltų literatūros savaitė 2023

 

Rugsėjo 22–29 dienomis Velžio gimnazijos biblioteka - informacinis centras jau penktą kartą aktyviai dalyvavo tarptautiniame mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. Su pradinių - 2b, 4a,  4c klasių mokiniais prisiminėme, kuo mums svarbi Baltų vienybės diena, kaimyninės šalies istorija, kokie yra Latvijos valstybiniai simboliai. Visi liko sužavėti kalbų panašumu. Skaitydami Imanto Zieduonio nuotaikingą ,,Meškiukų pasaką“,  ne tik aptarėme meškiukų charakterius ir pomėgius, bet kiekvienas, atsinešęs savo mylimiausią  meškiuką, papasakojo jo atsiradimo šeimoje istoriją.  Patikėkite, visi išgirdome labai originalių pasakojimų. O mokytojos J. Andriuškevičienės vadovaujami antrokai per integruotą technologijų pamoką pagamino meškiukus iš antrinių žaliavų. Bibliotekos lankytojai galėjo grožėtis 4b klasės kūrybinių darbų paroda „Dėdės rudenėlio dovanos“ ir leidinių paroda „Pažinkime Latviją“.

 

Integruotos mokytojos Irenos Kairevičienės lietuvių kalbos pamokos metu su 5 b klasės mokiniais stengėmės labiau pažinti latvių kalbą, aiškinomės, kada ir kaip ji susiformavo. Mokiniai ieškojo skirtumų abėcėlėje, aiškinosi skiemenų tarimą ir kirčiavimą. Kadangi turėjome vieną mokinį, kuris mokėjo skaityti latviškai, tai Imanto Zieduonio „Spalvotas pasakas“ Jurgis skaitė ir  latvių kalba. Renginio pabaigoje mokiniai atliko kūrybinę užduotį „Mano mėgstamiausia spalva“.

 

Dėkojame projekto organizatoriams, partneriams ir rėmėjams.

 

Projekto organizatorius:

Vytauto Didžiojo universitetas

 

Projekto partneriai:

Asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“

Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje

Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje

 

Projekto rėmėjai:

Kavos DraugasGlasses onLonasSapiegos klinika

 

                                                              Bibliotekininkė Dalia Kukenienė

                                                              Velžio gimnazija

Baltų literatūros savaitė

 

Rugsėjo 22–29 dienomis Paliūniškio pagrindinė mokykla jau trečią kartą dalyvavo tarptautiniame mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa“. Jos metu buvo vykdoma įvairi veikla.

Mokiniai rinkosi bibliotekoje latvių rašytojų knygas, latvių liaudies pasakas, klausėsi ištraukų ir dainų latvių kalba, skaitė dialogus latviškai, ieškojo panašių į savo gimtąją kalbą žodžių. Susipažino su Latvijos valstybės simboliais, tautiniais drabužiais ir juostų raštais.

 

Pirmos ir antros klasės mokiniai susipažino su Latvijos vėliavos spalvomis ir naudodami jas kūrė įvairius darbelius. Trečios ir ketvirtos klasės mokiniai susipažino su Imanto Zieduonio ,,Meškiukų pasaka“, aptarė jų charakterius, piešė patikusį meškiuką. Mokiniai stengėsi perskaityti latvių kalba žodžius, sužinojo jų reikšmę.

 

Trečiokai atėjo į mokyklą nešini savo mylimiausiu žaisliuku – meškiuku. Kiti mielai pasidalino meškiuko nuotrauka.  

 

Penktokai stengėsi labiau pažinti latvių kalbą, kada ji ir kokioms kalboms maišantis susiformavo. Ieškojo skirtumų abėcėlėje, aiškinosi skiemenų tarimą ir kirčiavimą, skaitė tekstą latvių kalba.

 

Tiltagalių skyriaus 1-4 klasių mokiniai projekte dalyvavo jau antrą kartą. Mokytojos priminė apie kaimyninę Latviją, valstybės simbolius, ieškojo panašių abiejų kalbų žodžių, mokėsi pasisveikinti latvių kalba. Taip pat skaitė Imanto Zieduonio pasaką „Meškiukų pasaka“, ją aptarė ir  labiausiai patikusį piešė ir spalvino. 

 

Mokiniai susipažino su tautiniais latvių drabužiais, kūrė juostas iš jiems būdingų ornamentų.

 

Visiems labai patiko tęsti pažintį su kaimynine latvių šalimi. Dėkojame projekto organizatoriams, partneriams ir rėmėjams.

 

Projekto organizatorius:

Vytauto Didžiojo universitetas

 

Projekto partneriai:

Asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“

Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje

Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje

 

Projekto rėmėjai:

Kavos Draugas, Glasses on, Lonas, Sapiegos klinika

 

Paliūniškio pagrindinė mokykla

                                                    Bibliotekininkė Gintarė Tomkevičienė

                          Baltų literatūros savaitė 

 

Raguvos gimnazijos mokiniai ir mokytojai ketvirtą rugsėjo savaitę aktyviai įsijungė į projekto „Baltų literatūros savaitė“ veiklas. Pamokų metu buvo skaitomi, aptariami ir inscenizuojami latvių rašytojo, poeto Imanto Zieduonio kūriniai. Visi projekto dalyviai turėjo galimybę išgirsti, išmokti ir įsiminti nors po keletą latviškų žodžių ir sušokti smagų latvių liaudies šokį „Kiaulė grikiuose“. 

 

Rugsėjo 28 diena buvo pati „minkščiausia“  ir jaukiausia –  DIENA SU MEŠKIUKU. Šią dieną visi pradinių klasių mokiniai atkeliavo į mokyklą su savo mylimiausiais draugais. Toks jaukumas džiugino mažųjų širdeles. Diena buvo pilna staigmenų: mokiniai vieni kitiems pristatė savo draugus, piešė juos, stebėjo mokytojų inscenizuotą „Meškiukų pasaką“, atliko užduotis ir vaišinosi meškiukų skanėstais.

Ir prasmingai, ir linksmai, ir jaukiai praėjo tarptautinio projekto savaitė.

 

Projekto organizatorius – Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras.

 

 

Projekto partneriai: asociacija „Lietuvos ir Latvijos forumas“, Latvijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijos Respublikoje.

 

Projekto rėmėjai: Kavos Draugas, Glasses On, Lonas, Sapiegos klinika.

 

                                                                 Rasuolė Rutkauskienė

                                                                 Raguvos gimnazija

Rugsėjo 26 – EUROPOS KALBŲ DIENA

 

   Kiekviena kalba yra unikali, įdomi savo garsais, žodžiais, posakiais, faktais. Per anglų kalbos pamokas 7–8 klasių mokiniai dalyvavo Kalbų viktorinoje. Susipažinę su kalbų įvairove mokiniai mokėsi pagarbos gimtajai ar kitai užsienio kalbai, tolerancijos, plėtojo savo pažintines, kultūrines kompetencijas.

 

   Tiltagalių skyriaus 2 klasės mokiniai mokėsi pasisveikinti skirtingomis kalbomis, 3–4 klasių mokiniai sužinojo, kaip pavadinti mokyklinius daiktus lenkų, prancūzų bei latvių kalbomis, o taip pat aktyviai dalyvavo viktorinoje bandydami atspėti šalį iš nuotraukų.

5–7 kl. mokiniai per rusų kalbos pamokas piešė savo ranką, spalvino jas.

 

     Europos šalių vėliavos spalvomis ir rašė žodžius įvairiomis Europos kalbomis. Mokinių darbai papuošė mokyklos erdves. 8–10 kl. mokiniai dalyvavo viktorinose, kurių metu pagilino savo žinias apie Europos kalbas.

 

 

Gintarė Tomkevičienė

Paliūniškio pagrindinė mokykla

 

 

 

Tarptautinė vaikų knygos diena

 

,,Aš esu knyga, perskaityk mane“ - tai iškilaus graikų rašytojo Vagelio Iliopoulos kreipimasis ir kvietimas drauge atšvęsti vaikų knygos galią, propaguojant lygybės ir įvairovės vertybes, o taip pat kurti žmonių ryšius, pasitelkiant toleranciją ir supratimą.

 

Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Mūsų mokyklos 1-5 kl. mokiniai dalyvavo įvairiose veiklose ir pristatymuose: susipažino su rašytojo biografija ir kūryba, klausėsi pasakos ,,Sniego karalienė“, dalyvavo proto mūšyje, iliustravo perskaitytas pasakas, gamino ir spalvino linksmas knygeles.

 

Tiltagalių skyriaus 1-4 kl. mokiniai lankėsi Paliūniškio kaimo bibliotekoje, dalyvavo garsinių skaitymų rytmetyje. Mokiniai garsiai skaitė L.Gutausko knygelę ,,Juoda žemė – baltas pyragėlis“, minė mįsles.

 

Susidomėję rinkosi knygeles, kurias nori perskaityti atostogų metu. Lauksiu sugrįžtančių jų su naujais įspūdžiais ir iliustracijomis.

                                    

Gintarė Tomkevičienė

Paliūniškio pagrindinė mokykla

 

 

Tarptautinė vaikų knygos diena

 

Smagu, kai  vaikai atranda knygos grožį ir įsimyli labiau jos puslapius nei šiuolaikines technologijas. Šiandien sukviesti pradinių klasių mokiniai aktyviai įsijungė į gimnazijos bibliotekos vykdomas veiklas.

 

1-2 kl. mokiniams pravesti sensoriniai skaitymai apie avinėlį Raselą. Panaudojant įvairias vizualinės priemones mokiniams istorija pateikta pasitelkiant pojūčius (regą, lytėjimą uoslę). 3 klasės mokiniai kūrė istorijas su pirštininėmis lėlėmis. Biblioteka virto smagių istorijų erdve. 4 klasės mokiniai karpė, iliustravo pačių pasigamintas knygeles. Užsiėmimo metu buvo siekiama supažindinti vaikus su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turėtų tobulai derėti pavadinimas, tekstas, iliustracija. pavadinimas.

 

Kurkime, svajokime ir aukime su kiekvienu knygos puslapiu.

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

S. Vaičiulienės, L. Pleškienės nuotr.

Juozui Erlickui- 70

 

Raguvos gimnazijos 2 klasės mokiniai bibliotekoje susipažino su poetu, prozininku, dramaturgu Juozu Erlicku. Humoristinės rašytojo dainos, eilėraščiai,  pasakojimai vaikams padarė didelį įspūdį. 

 

Skaitėme, analizavome, aptarėme eilėraštį „Slieko gyvenimas“. Daug jis mums paliko neatsakytų klausimų, bet jis sliekas: keistas, juokingas, išdykęs.

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

D. Karaliūnienės nuotr.

Knygos pristatymas

 

Vasario 24 d. Raguvos gimnazijos bibliotekoje pristatyta 1 klasės mokiniams estų rašytojo P. Raud ,,Istorija apie namelį, kuris norėjo būti namais'' knyga. Tai—nepaprastai jautri vieno tolimoje šalyje gyvenančio namelio istorija. Perskaitę knygelę mokiniai sužinojo kaip baigėsi namelio paieškos, kas yra naujasis jo gyventojas. Vyko pokalbis apie namų reikšmę jų gyvenime.

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

 

D. Karaliūnienės nuotr.

Aš- lietuvis!

 

Vasario 10 d. Raguvos gimnazijos pradinių klasių mokiniai skubėjo į biblioteką. Užsiėmimo metu susipažino su bibliotekoje esančiomis knygomis apie Lietuvą. Kiekvienas knygos pravertas puslapis, vaikams atskleidė, kokia yra graži ir turtinga mūsų Lietuva!

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

S. Vaičiulienės nuotr.

                          Anzelmui Matučiui -100

 

Raguvos gimnazijoje sausio mėnesį buvo paminėta vaikų rašytojo, pedagogo Anzelmo Matučio 100-osios gimimo metinės. 2 klasės mokiniai pagamino knygų skirtukus, 2 ir 6 klasių mokiniai susivėrė bruknių apyrankes. A. Matučio sukurti eilėraščiai dar ilgai išliks vaikų širdyse.

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

 

D. Karaliūnienės nuotr.

                                   Skaitymų naktis....

 

Lapkričio 25 vakarą į  „Skaitymų naktį gimnazijos bibliotekoje“ rinkosi neformalaus švietimo būrelio „Su knyga“ nariai. Bibliotekininkėms talkino vyresniųjų klasių mokinės, jos grupėms organizavo įvairių veiklų: šešėlių teatrą, skaitymą ir istorijų kūrimą, linkėjimų angelo pasidarymą. Po sočių naktipiečių, kai aplink darėsi vis tamsiau ir namuose jau geso šviesos, vaikai išėjo į naktinį žygį. Radę užuominų maišelį turėjo sukurti ir suvaidinti istoriją. Visas veiklas vainikavo nuostabus filmas apie išauklėtą, geraširdį  Meškiuką Padigtoną.

 

Vaikams ši naktis teikė didelio džiaugsmo, jie įgijo patirties ir įdomių įspūdžių. Susitikimo metu kitaip pažvelgėme į knygą, skaitymą, mėgavomės skaitymo malonumu.

 

                                                  D. Zdanavičiūtė,

D. Kukenienė

Velžio gimnazija

                                                                           D. Kukenienės nuotr.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė Velžio gimnazijos bibliotekoje

 

Šiaurės šalių bibliotekų savaitės projektas propaguoja skaitymą balsu, Šiaurės šalių literatūrą. Tamsiausiu metų laiku uždegame žvakes ir skaitome  knygą. Tai yra pagrindinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitės idėja. Šių metų tema „Gamta šiaurėje“. Panevėžio r. Velžio gimnazijos neformalaus švietimo būrelio „Su knyga“ nariai auštant skaitė istoriją „Jei sutiktum lokį“ ir diskutavo kas būtų jei sutiktum kiškį, liūtą ir...? Vadovaujami mokytojo J. Marcinkevičiaus, 2b klasės mokiniai susipažino su Šiaurės šalių vėliavomis ir pristatė jų parodą bibliotekoje. Mokytojos A. Kumer 3b klasės mokiniai visus pradžiugino kūrybinių darbų paroda „Medžiai“. Dailės mokytoja I.Mitigailaitė bibliotekoje eksponavo 5-8 klasių mokinių kūrybinių darbų parodą „Jei tu sutiktum...?“ Visus savaitės renginius tradiciškai vainikuos ilgai lauktoji  Skaitymų naktis, kuri vyks lapkričio 25d. Vaikai su nekantrumu laukia. Linkime ir jums mėgautis skaitymo malonumu.

                                                                       Dalia Kukenienė

Velžio gimnazija

 

 

D.Kukenienės nuotr.

Gamta Šiaurėje

 

Raguvos gimnazijos pradinių klasių ir Ig klasės mokiniai dalyvavo Šiaurės šalių literatūros savaitės organizuojamose veiklose. Mokiniai ieškojo gaublyje Šiaurės šalių, piešė nuostabius gamtos vaizdus.

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

D. Karaliūnienės nuotr.

Skaitymai ,,Auštant“

 

Šiaurės šalių literatūros savaitę Paliūniškio pagrindinės mokyklos 1–2 klasių mokiniai pradėjo išvyka į Panevėžio rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Čia jie sužinojo, kokios yra Šiaurės šalys, susipažino su rašytojais ir jų vaikams parašytomis knygomis.

 

Pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja – tamsiausiu metų laiku uždegti žvakes ir skaityti. Pirmadienis, lapkričio 14 d., yra didžioji skaitymų diena. Šių metų tema – „Gamta Šiaurėje“.

 

Skaitymams jaunesnio amžiaus vaikams šiemet siūloma Malin Kivelä ir Martin Glaz Serup paveikslėlių knyga „Jei sutiktum lokį“. Visi vaikai kartu skaitė ir aptarė šią knygą, karpė paveikslėlius, juos klijavo ir užrašė savo mintis, sukurdami kiekvienas savo knygelę. Prisiminimui jos buvo pažymėtos bibliotekos antspaudu.

 

Šis susitikimas paskatino vaikus ateiti į mokyklos biblioteką, surasti Šiaurės šalių rašytojų knygų vaikams ir jas parsinešus į namus skaityti.

                       

 

Paliūniškio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

Gintarė Tomkevičienė

G. Tomkevičienės nuotr.

Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

 

Spalio mėnesį bibliotekoje organizuota įvairios veiklos. Pradinių klasių ir 6 klasės mokiniai atliko kūrybines užduotis pagal I. Kanišauskės ,,Ir batai savo gyvenimą gyvena" ir A. Jurašiaus ,,Akmenukų pasakos'' knygas, dalyvavo akmenukų terapijoje. Jaukioje bibliotekoje visada smagu nuveikti kažką prasmingo, gražaus.

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

D. Karaliūnienės nuotr.

Mano draugė – knygelė

 

Antrąją rugsėjo savaitę jungtinės priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai, vykdydami projektinę veiklą „Mes panašūs ar skirtingi?“, apsilankė mokyklos bibliotekoje. Čia mokytoja vaikams perskaitė Rolando Dabruko knygelę „Aš kitoks“. Tai nuostabi istorija apie vienišą ir „kitokį“ varliuką, kuris buvo skriaudžiamas ir pašiepiamas. Stengėmės suprasti, kad nors esame skirtingi, bet visi vienodai trokštame meilės, norime turėti draugų.

 

O knyga ar gali būti draugu? Vaikai tam pritarė.  Bibliotekoje mažieji susipažino su įvairiosiomis knygelėmis ir sužinojo, kad jos gali būti ne tik plonos, storos, didelės, mažos, lengvos ir sunkios, bet ir labai spalvingos, su judančiais bei erdviniais paveikslėliais ir net skaitomos su 3D akiniais! Išsirinkę mėgstamiausią knygelę vaikai nešėsi namo. Kad skaitomos knygelės ilgiau išliktų sveikos, vaikai gavo dovanų po knygų skirtuką.

 

Paliūniškio mokyklos bibliotekininkė

Gintarė Tomkevičienė

 

 

                                                                      G. Tomkevičienės nuotr.

                           Arčiau latvių literatūros...

 

Raguvos gimnazijos 4 klasės mokiniai dalyvavo „Baltų literatūros savaitėje / Baltu literatūras nedēļa“ projekte.

 

Projekto tikslas – populiarinti skaitymą, giminiškų tautų – Lietuvos ir Latvijos –literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, gerinti mokinių skaitymo gebėjimus Mokiniai susipažino su latvių vaikų rašytojų knygomis, pasigamino žaismingus, vienkartinius Ūkės Pūkės šiaudelius. 

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

                                                                      D. Karaliūnienės nuotr.

                              Pirmokai bibliotekoje

 

Kaip ir kiekvienais metais, rugsėjo mėnesį biblioteką aplanko pirmokėliai. Mažieji susipažino su bibliotekos taisyklėmis, tapo bibliotekos skaitytojais. Pažadėjo saugoti ir laiku grąžinti pasiimtas knygeles. Kad labiau užsimegztų draugystė knygų karalystėje visi kartu padainavome ir pašokome. Nuostabus laikas ištirpo akimirksniu...

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

 

                                                                   D. Karaliūnienės nuotr.

BALTŲ LITERATŪROS SAVAITĖ

 

Šiemet mūsų progimnazija prisidėjo prie Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projekto „Baltų literatūros savaitė-2022“. Šiais metais į projektą užsiregistravo per 50 Lietuvos ir Latvijos mokyklų.

 

Iš mokykloje esančio stendo informacijos progimnazijos bendruomenė galėjo susipažinti su latvišku raidynu, surasti panašumų ir skirtumų Baltų kalbų abėcėlėse, išmokti vieną kitą žodį. Buvo pristatytos latvių rašytojų knygos įvairaus amžiaus vaikams. Mūsų bibliotekoje surengta nedidelė

latvių rašytojų knygų parodėlė – viena knyga iš mokyklos bibliotekos fondo, kitas dvi paskolino Dembavos kūlturos namų biblioteka.

 

Mokytoja Rita Rožėnienė savo pirmokams ir mokytoja Lolita Vyšniauskienė antrokams pristatė latvių liaudies pasaką „Vilko puslapiai“. Mūsų pradinukai tapo laimingesni, išgirdę dar vieną naują pasaką. Vaikai savo įspūdžiais pasidalino popieriaus lapuose ir surengė puikią parodėlę. Ne veltui rašytoja Astrid Lindgren yra sakiusi: ,,... žmonės būtų laimingesni, gavę lėlių ir pasakų knygelių“.

 

Akimirksniu pralėkė dar viena Baltų literatūros savaitė mūsų mokykloje.

Viena grupė aštuntokų per technologijų  pamokas pas mokytoją Jurgitą Bieliakovienę nusprendė gaminti latvių ir kitų Europos šalių patiekalus. Kuo skiriasi latviški skryliai nuo lietuviškų? Kita aštuntokų grupė bandė atsakyti į tą klausimą ir vertino draugų darbą.

 

Labai gražu, kad  rugsėjo 26-ąją minima ir Europos kalbų diena. Ji tęsia Baltų kalbų vienybės jausmą senojo žemyno kalbų šeimoje.

 

                                                                                 Jekaterina Ledneva        

                                                                                Dembavos progimnazija

PIRMĄ KARTĄ BIBLIOTEKOJE

 

Kas yra biblioteka? Kas joje gyvena? Kaip surasti knygą bibliotekoje ir kaip su ja elgtis? Į šiuos ir  kitus panašius klausimus daugelis atsakytų. Nuo šiol atsakyti į juos gebės ir mūsų pirmokai. Kartu su mokytoja Rita visi smalsūs ir žingeidūs pirmokėliai apsilankė progimnazijos bibliotekoje. 

 

Pirmiausia išsiaiškinome, kuo biblioteka skiriasi nuo knygyno ir kaip galima tapti bibliotekos skaitytoju. Vėliau mokinukai apžiūrėjo bibliotekos patalpas, sužinojo, kur galima rasti jiems skirtų knygų, susipažino su išdavimo ir grąžinimo tvarka. Pirmokai pažadėjo gražiai elgtis su knygelėmis, jas mylėti Ir saugoti, kad grąžinant į biblioteką jos būtų švarios ir nesuplėšytos.

 

Biblioteką mokiniai paliko gerai nusiteikę, šypsodamiesi ir turėdami daug klausimų, į kuriuos jiems padės atsakyti bibliotekoje gyvenančios knygos.

 

Jekaterina Ledneva

                                                                               Dembavos progimnazija

Baltų literatūros savaitė 2022

 

Rugsėjo 19–23 dienomis Velžio gimnazijos biblioteka - informacinis centras dalyvavo tarptautiniame Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė-2022“.  Savaitę pradėjo 2a klasės mokinai. Skaitėme  latviškas pasakas, praktinių veiklų metu šifravome latviškus žodžius, mėginome juos versti į lietuvių kalbą. Visi buvo sužavėti kalbų panašumu. Kuo mums svarbi Baltų vienybės diena, kaimyninės šalies istorija, kalba ir kultūra prisiminė 3b ir 4b klasių mokiniai. O 3c klasės mokiniai skaitė Ūkės Pūkės istorijas ir suprato, kad nėra padėties be išeities. Jei negali pakeisti aplinkybių, reikia pakeisti požiūrį.

 

Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centras, Vytauto Didžiojo universitetas

Projekto partneriai: : Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė

Kavos Draugas, RTTAX, Save24, Glasses on, Sapiegos klinika .

 Dalia Kukenienė

Velžio gimnazija

                                                                          D. Kukenienės nuotr.

Baltų literatūros savaitė 2022

 

Rugsėjo 19 - 23 dienomis Ramygalos gimnazijos bibliotekininkės paskatinti mokiniai dalyvavo tarptautiniame Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projekte ,, Baltų literatūros savaitė -2022". Projekto tikslas - skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimynine šalimi, stiprinti baltišką tapatybę, plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.

 

Vyresniosios pradinių klasių mokytojos Astos Žemkauskienės 4b klasės mokiniai visą savaitę, bendradarbiaudami su gimnazijos biblioteka, vykdė integruotą projektą, skirtą latvių liaudies kultūrai. Mokiniai susipažino su latvių tautiniais kostiumais pagal etnografinius regionus, aiškinosi skirtumus ir panašumus papročiuose, noriai mokėsi nuotaikingai pasisveikinti bei prisistatyti lietuvių ir latvių kalbomis. Ketvirtokai susipažino su latvių vaikų rašytojų knygomis. Surengta mokinių kūrybinių darbų ir knygų paroda.

 

Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centrasVytauto Didžiojo universitetas

Projekto partneriai: Latvijos Respublikos ambasada LietuvojeLietuvos Respublikos ambasada LatvijojeJonavos rajono savivaldybė

Projekto rėmėjai: Kavos Draugas, RTTAXSave24Glasses onSapiegos klinika 

 

Daiva Leckienė

 

Ramygalos gimnazija

                                                                           D. Leckienės nuotr.

Skaitymo iššūkis 2022 įveiktas!

Baigėsi visą vasarą vykusi skaitymo skatinimo akcija „Vasara su knyga“. Šiemet pasiektas skaitymo rekordas. Lietuvos viešosios bibliotekos įkvėpti knygų magijos šią vasarą suviliojo per 30 000 žmonių, perskaityta 137 220 knygų.

Skaitymo iššūkį priėmė Raguvos gimnazijos bibliotekos skaitytojai bei tėveliai. Sveikiname Martyną Juškaitę (3 kl.), Artę Čiplytę (3 kl.), Alaną Šiplį (3 kl.), Adą Danilą (5 kl.), Austėją Varnaitę (IIIg), Eglę Dranickaitę (8 kl.), Adomą Dranicką (IIg), Kristiną Čiplienę įveikusius visas 5 užduotis. Tikime, kad skaitymo džiaugsmas lydės visada!

 

Pagrindinis informacinis partneris – LRT, pagrindinis akcijos rėmėjas – „Xiaomi“. 

 

Akcijos draugai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, IBBY, leidyklos „Alma Littera“, „Nieko rimto“, „Vaga“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Aukso žuvys“, „Debesų ganyklos“, Audioteka.lt, garsinių knygų biblioteka „Elvis“, „Urtės tekstilė“, peteliškių namai „DomBow Ties“, „DenimDiaries“, „Muilo virtuvė“, „Biblioteka visiems“, „Švieskime vaikus“, „Verocafe“, kurjerių tarnyba „Samus“,„Pažymėtas.lt“. 

 

 

 Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

                                                                       D. Karaliūnienės nuotr.

Kad skaityti būtų ĮDOMU!

 

„ - RAŠYTI REIKIA VISOKIUS NIEKUS! TAIP, kad skaityti būtų ĮDOMU! - IŠDROŽĖ Tobijas. - Aha, tarp kitko, aš nusprendžiau PARAŠYTI KNYGĄ! Žinai, kaip ji vadinsis? Ogi TOBIJO PAISTALAI, štai taip! Ir TIKĖK NETIKĖK, Tobijas savo knygą PARAŠĖ!“

 

Taip smagiai prasideda šiuolaikinio latvių rašytojo Jurio Zvirgzdinio istorijos apie guvų ir išradingą meškiuką Tobiją, su kuriuo Naujamiesčio mokyklos pradinukai susidraugavo Baltų literatūros savaitės metu. Ir kaip nesusidraugausi! Tobijas turi tiek daug išradingų patarimų visiems gyvenimo atvejams! Ką daryti kai nukeliauji į svečius su PUIKYBE, o ji ima ir pradeda ožiuotis? Kaip išsisukti praradus didžiąją savo pavardės dalį ar tuomet, kai naktį tave aplanko Siaubas Baubas KUTIKUTIS!?

Vieni meškį piešė, kiti — konstravo… O Tobijas mus latvių kalbos mokė: baisais pūķis - baisus slibinas; melns kaķis - juodas katinas; ēst - valgyti; muša - musė… Smagi ta kaimynų kalba Gera būti projekto, skatinančio pažinti latvių kultūrą, kalbą, literatūrą, dalimi.

 

Tariame AČIŪ! — PALDIES! projekto „Baltų literatūros savaitė“ organizatoriams, partneriams bei rėmėjams.

 

Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centras: https://www.zeimiai.jonava.lm.lt/naujas/ , Vytauto Didžiojo universitetas: https://www.vdu.lt/lt/ . Projekto partneriai: Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje: https://www2.mfa.gov.lv/vilnius/vestnieciba , Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje: https://lv.mfa.lt/ , Jonavos rajono savivaldybė

Projekto rėmėjai: Kavos Draugas: https://www.kavosdraugas.lt/ , RTTAX: https://rttax.com/lt/ , Save24: https://www.save24.lt/ , Glasses on: https://glasseson.lt/ , Sapiegos klinika: https://www.sapiegosklinika.lt/

 

 Laura Šinkūnienė

  Naujamiesčio gimnazija

 

 

L. Šinkūnienės nuotr.

Ar kada ragavote AKMENŲ SRIUBOS?

 

Rugsėjo 8 dieną mūsų mokyklos 2 ir 3 klasės mokinukai su mokytojais Ona, Sigitu ir Greta keliavo į Panevėžio r. viešąją biblioteką. Nepatikėsite KO! — ogi paragauti AKMENUKŲ SRIUBOS! Ir ne tik paragauti, o ir patiems ją išsivirti! Nepaprastą tokios sriubos receptą žino viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Lida Žukauskaitė.

 

Savo akmenuko paieškos, linkėjimas draugui, tylus vėjo varpelių skimbčiojimas, užburiantis pasakojimas leido atsidurti sekamoje pasakoje ir būti vienu iš veikėjų. Sužinojome, kad tikrą ir širdžiai mielą šventę sukursime tik tuomet, kai ir patys prisidėsime. O kur dar smagios sutartinės dainavimas ir akmenukų kelionės žaidimas!

 

Tariame AČIŪ bibliotekininkei Lidai už nepamirštamą rytmetį, šypsenas iki ausų ir širdeles kutenatį gerumo jausmą! Linkime ir toliau kurti išradingus pasakų receptus.

 

 Laura Šinkūnienė

Naujamiesčio gimnazija

 

 

L. Šinkūnienės nuotr.

Mažytis, bet labai protingas... KAS?

 

Liaudies išmintis byloja „moki žodį — žinai kelią...“ O Jis ir kelią žino, ir spalvas pažįsta, ir ant delno telpa... KAS? Mažytis, bet labai protingas robotukas OZOBOT!

 

Šį mažylį, skirtą mokytis programavimo paslapčių, buvome „pasikvietę“ į šeštokų pamoką Naujamiesčio mokykloje. Šįkart mokėmės spalvų kalbos: žalia, juoda, raudona — į kairę „jojam“; mėlyna, raudona, žalia — į dešinę keliaujam; raudona, žalia, mėlyna – lyg sraigės judam, o jei atbulai – su vėtromis skriejam! Visai kaip toj pasakoj, tiesa?

 

Robotukai OZOBOT leidžia vaikams linksmai spręsti programavimo uždavinius, lavinti algoritminį mąstymą, kūrybiškai ieškoti optimalių sprendimų. Šeštokams teko paplušėti, kad robotas keliautų ten, kur reikia, o ne ten, kur pats sugalvoja...

 

Gerų emocijų ir smagių akimirkų netrūko! O man širdį paglostė kai, suskambus skambučiui, šeštokai atsiduso: „o ne... jau baigėsi?!...“

 

Dėkojame Panevėžio robotikos centrui RoboLabas už galimybę programuoti linksmai ir išradingai!

 

Laura Šinkūnienė

Naujamiesčio gimnazija

 

 

L. Šinkūnienės nuotr.

2021–2022 m. m. veikla

Tarptautinė vaikų knygos diena

 

Raguvos gimnazijoje paminėta Tarptautinė vaikų knygos diena. Pradinių klasių mokiniai bibliotekoje piešė mėgstamiausius pasakų personažus. Atlikti kūrybinius darbus padėjo bibliotekininkė Dalia. Sukurti mokinių pasakų personažai papuošė gimnazijos Ia. fojė ir tapo pasakų šalimi.

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

 

Knygnešio diena

 

Raguvos gimnazijoje tradiciškai kovo 16 d. minėjome knygnešio dieną. Pradinių klasių mokiniai dalyvavo bibliotekininkės organizuojamuose pamokose, apsilankė Raguvoje prie koplytstulpio knygnešiams, gamino knygų skirtukus. 5 klasės mokiniai pasitikrino žinias nuotolinėje viktorinoje, kurią organizavo Velžio gimnazijos bibliotekininkė D. Kukenienė. 

 

Per ilgąją pertrauką gimnazijos mokiniai, mokytojai, administracija, aptarnaujantis personalas, Tau Raguvos fakulteto dekanė I. Sabaliauskienė dalyvavo  perskaitytų knygų mugėje. Knygos ištirpo akimirksniu. 

 

Šią dieną pagerbėme knygnešius, lietuvių kalbos metais platinę lietuviškas knygas. 

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

D. Karaliūnienės nuotr.

Saugesnio interneto diena

 

Vasario 8 d. Raguvos gimnazija dalyvavo Saugesnio interneto dienoje. Bibliotekoje pradinių klasių mokiniai aktyviai įsijungė į veiklas – pasiskirstę komandomis rinko raktinius žodžius saugesnio interneto tema, mokėsi suprasti, kad atvaizdas taip pat yra asmens duomenys ir  internete paskelbta informacija tampa vieša ir ja gali pasinaudoti piktavaliai.

 

Smagu, kad minima tokia diena ir mokiniai pratinami saugiai elgtis socialiniuose tinkluose.

 

Dalia Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

 

D. Karaliūnienės nuotr.

 

Lietuvos ir Latvijos mokyklose statomi kaimynystės tiltai

 

Jau kelis metus iš eilės Panevėžio rajono Ramygalos, Smilgių ir Velžio gimnazijų bibliotekose yra vykdomas Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė“, tiesiantis tiltus į kaimyninės šalies kultūrą, literatūrą. Veiklų metu buvo aptarti kalbų panašumai ir skirtumai, mokytasi latviškų frazių, klausytos dainos, gaminti ir ragauti latviški patiekalai. Skaitytos Anos Saksės „Pasakos apie gėles“, Karlio Skalbės pasaka „Katinėlio malūnas“, pradinukams daugiausia džiaugsmo teikė Zanės Zustos  pelėdžiukė Ūkė Pūkė ir jos pamokymai. Susitikimų akimirkos nuotraukose ir šioje filmuko nuorodoje: https://spark.adobe.com/video/YLEPDItMThmyX   2021 m. projekto veiklos mokyklose vyko rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje  mokyklų bibliotekininkai galėjo patobulinti savo žinias seminare, kurį organizavo Vytauto Didžiojo universitetas, o prieš pat Kalėdas mokyklų bibliotekas pasiekė projekto organizatorių, partnerių ir rėmėjų dovanos – naujausi latvių literatūros vertimai, knygos apie Latvijos geografiją, etnografiją, kalbą. Projekto savaitė vyksta laiku, kai Lietuvoje ir Latvijoje yra minima Baltų vienybės diena,  rudens lygiadienis, Europos kalbų diena – visa tai leidžia geriau pajusti, kas mus jungia.

 

Šventinės „rogės“, prikrautos lietuviškų dovanų, iškeliavo ir į projekte dalyvavusias Latvijos mokyklas, kuriose puoselėjama baltiškoji kaimynystė, domimasi lietuvių kalba ir literatūra.

 

Projekto organizatoriai tikisi, jog penkerius metus auginta ir puoselėta projekto idėja plėtosis ir toliau, stiprindama baltiškąją jaunosios kartos tapatybę bei Lietuvos ir Latvijos kultūrinius  ryšius.

 

Projekto organizatoriai: Jonavos rajono Žeimių mokykla-daugiafunkcis centras , Jonavos rajono mokyklų bibliotekų metodinis būrelis

 

Projekto partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė, Latvijos Nacionalinis kino centras, Lietuvos kino centras

 

Projektą remia: „Kavos Draugas“, RTTAX, „Baltic Logistic Solutions“, „Power Sport“, „Save24“ , „Glasseson“ ,  „Sapiegos klinika“ , „ Šefo receptai “.

                                                          Panevėžio r. mokyklų bibliotekininkės

Aušra Kasparienė

Dalia Kukenienė

                                                                                             Daiva Leckienė

D. Kukenienė nuotr.

 

Dar vienos Knygų Kalėdos, arba vienybė – galybė!

 

Knygų Kalėdos – viena iš labiausiai mūsų gimnazijoje prigijusių iniciatyvų. Nelaukusios, kol jos bus paskelbtos visoje šalyje, bibliotekininkė Dalia ir lietuvių kalbos mokytoja Rita parengiame reikalingų knygų sąrašą ir jį kūrybingai, žaismingai pateikiame gimnazijos bendruomenei. Patyrėme, kad ypač prasminga parengti tikslinį knygų sąrašą (nurodyti, kokia grupė kokią knygą kviečiama padovanoti: klasė, mokytojų kolektyvas, administracija, aptarnaujantis personalas ir t. t.), o kai knygos ima atkeliauti – dovanotojams dėkoti, juos girti ir įrašu knygoje įamžinti. 2021-ųjų Knygų Kalėdos gimnazijoje vyko aktyviai – padovanotos 27 knygos. Be abejo, iš pradžių labai džiaugiamės, bet paskui teks nemažai pasistengti, kad jos patektų į jaunųjų skaitytojų rankas...

 

Rita Karpavičienė

Lietuvių k. mokytoja

Raguvos gimnazija

 

D. Karaliūnienės nuotr.

Knygų Kalėdos

 

Raguvos gimnazijoje startuoja akcija BIBLIOTEKŲ KNYGŲ KALĖDOS.

Laukite tęsinio...

 

Dalia Karaliūnienė

Raguvos gimnazija

D. Karaliūnienės nuotr.

Skaitymo balsu savaitė

 

Svajonė ir ilgesys – tokia romantiška šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema. Literatūra visada padeda mums svajoti. Su jaunesniais mokiniais vykome į Panevėžio rajono savivaldybės biblioteką, kur dalyvavome skaitymuose ,,Auštant“. Vaikai susipažino su bibliotekoje paruošta parodėle, klausėsi pasakos ir grojo įvairiais ritminiais instrumentais.

 

Mūsų mokyklos 2 ir 3 klasės mokiniai, perskaitę K.Kolodžio knygą ,,Pinokis“, piešė iliustracijas, kurios šiuo metu eksponuojamos Panevėžio rajono savivaldybės bibliotekos vaikų skyriuje.

 

Mokiniai dalyvavo viktorinoje, susipažino su Šiaurės šalių literatūra, dalinosi ir Šiaurės šalių patiekalų receptai ir juos išbandė namuose.

 

Tikiuosi ši skaitymo savaitė sudomino mokinius su Šiaurės šalių literatūra.

 

Paliūniškio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

Gintarė Tomkevičienė

 

G. Tomkevičienės nuotr.

 

Matą Grigonį prisiminus

 

Spalio 22 d. kartu su 3-4 kl. mokiniais aplankėme Panevėžio r. viešąją biblioteką. Mums papasakojo apie knygų fondą, pristatė naujausias vaikiškas knygeles, parodė brailio raštu išleistas knygas su iškiliais paveikslėliais, kuriuos vaikai užsimerkę bandė paliesti ir įsivaizduoti, kaip jaučiausi aklas žmogus.

 

Vaikai dalyvavo pristatyme apie Matą Grigonį ir jo kūrybą. Pagal jo knygą ,,200 žaidimų“ biblioteka parengė priemonę. Vaikai su dideliu užsidegimu spalvino, karpė, klijavo... Po to žaidė vieną iš knygelėje aprašytą žaidimą ,,Jūrės“. Buvo daug emocijų, kai teko išbandyti jėgas traukiant priešininką į save įsikibus į kartį.

 

Visi grįžome pilni įspūdžių ir geros nuotaikos. Vaikai džiaugėsi, kad namuose turi knygelę ,,200 žaidimų“ ir galės su draugais žaisti ten aprašytus žaidimus.

                                                                

Paliūniškio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

Gintarė Tomkevičienė

 

 

6-oji naktis bibliotekoje, arba ne visada greitis lemia sėkmę

 

Į aukštesniųjų klasių mokiniams šeštąkart organizuojamą renginį „Naktis bibliotekoje“ lapkričio 19 d. pakvietėme septintokus. Su bibliotekininke Dalia ir savo lietuvių kalbos mokytoja Rita jie naktinėjo antrą kartą.

 

Susėdę už stalo tradičiskai renginį pradėjome trumpa istorija – šįsyk mokyt. Rita perskaitė Bruno Ferero pasakojimą „Sąsiuvinukas“ (galite perskaityti čia: https://www.zarasuparapija.lt/2020/01/pasakojimas-sielai-sasiuvinukas).

 

O paskui trys komandos – Raudonoji, Mėlynoji ir Oranžinė – nėrė į veiklą: kūrė istorijas pagal paveikslėlius (tikrai juokingos pavyko!), dalyvavo estafetėse sporto salėje (ne kasdien išvysi, kaip strimgalviais puolama prie knygų, tad ir „avarijų“ įvyksta...), surengė fotosesiją su knyga (kelias nuotraukas įdedame), spėliojo, koks veikėjas ar autorius užrašytas ant kaktos (na, gerai, ant lapelio, užklijuoto ant kaktos😊), lenktyniavo, kas geriau orientuojasi bibliotekoje ir atidžiau skaito, o svarbiausia – visoje gimnazijoje patamsyje ieškojo „savo žodžių“ (teko iš rastų raidžių sudėti žodį, žodyne sužinoti reikšmę ir ją užrašyti). Kai jau ir šokiai, ir žaidimai nusibodo, sukritę į savo guolius pažiūrėjome filmą „Šuns tikslas“ ir, nors neketinome, paryčiui trumpam leidomės į miego karalystę... O rytą – pirmąkart! – organizatorės sulaukė kavos (laaabai skanios!).

 

Prieš išsiskirstydami aptarėme, kad ir ši naktis buvo ypatinga, kad norėsime šio renginio ir kitąmet. Išleidusios mokinius organizatorės  aptarėme, kad nors mokiniai, greičiausiai, daugiau skaityti nepradės (o gaila...), bet gerų emocijų ir bendravimo, bendradarbiavimo patirčių greitai neužmirš. Ir jei turėtume po tokį sąsiuvinuką, apie kokius pasakojama Ferero istorijoje, šį renginį tikrai visi įrašytume.

 

Rita Karpavičienė, lietuvių k.mokytoja

Raguvos gimnazija

D. Karaliūnienės nuotr.

Šiaurės šalių literatūros savaitė

 

Lapkričio mėnesį tradiciškai Raguvos gimnazijoje paminėjome Šiaurės šalių literatūros savaitę.

 

Pradinių klasių mokiniai piešdami vaizdavo piratus, trolius, trolio pėdą.

Vyresnių klasių mokiniai rengdami plakatą atliko įvairias užduotis, gamino Ex librisus.

 

Paskutinę savaitės dieną  7 klasės mokiniai su nekantrumu laukė renginio „Naktis bibliotekoje“. Apie jį laukite tęsinio...

 

Dalia Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

 

D. Karaliūnienė nuotr.

Baltų literatūros savaitė 2021

 

Gyvomis baltų kalbomis laikomos tik dvi - lietuvių ir latvių, todėl privalu išlaikyti kalbą, kultūrą, domėtis istorija ir kaimynais. Šiam kilniam tikslui labai pasitarnauja ,,Baltų literatūros savaitė" - Tarptautinis Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projektas. Ramygalos gimnazijos 3b klasės mokiniai rugsėjo 20 - 24 dienomis paminėjo Baltų literatūros savaitę. Mokiniai susipažino su Latvijos simbolika, kultūra, kalba. Skaitė latvių vaikų rašytojos Zanės Zustos knygą ,,Ūkė Pūkė randa išeitį" Su didžiausiu malonumu gamino pelėdžiukę Ūkę Pūkę. Bibliotekoje vyko pamoka, kurios metu mokiniai aptarė perskaitytą knygą, įvardijo, kokias sužinojo gyvenimiškas gudrybes, kurias surašę sudėjo Ūkei Pūkei į išminties kišenę. Vaikai pristatė savo kūrybinius darbelius. Jų darbelių paroda papuošė bibliotekos prieigą.

Daiva Leckienė

 

Ramygalos gimnazija

D. Leckienės nuotr.

Spalis- mokyklų bibliotekų mėnuo

 

Raguvos gimnazijos biblioteka startuoja minėdama mokyklų bibliotekų mėnesį. Linksmai, išradingai pradinių klasių mokiniai lankėsi kitokiose, kūrybiškose bibliotekos veiklose. Su nekantrumu 2 klasės mokiniai laukia vakaro bibliotekoje tema Mes iš pasakų.

 

Spalio 15 d. 2 klasės mokiniai sulaukė vakarinio renginio bibliotekoje. Judrieji žaidimai, kūrybiniai darbai susiję su knyga, privertė visus mokinius pasukti galveles. Noras nugalėti išliko iki 24 valandos.

 

Džiaugiamės, kad veikla susijusi su knyga, mokinius atveda arčiau žinių, motyvacijos skaityti knygas.

D. Karaliūnienės nuotr.

Baltų literatūros savaitės 2021 akimirkos Velžio gimnazijoje

 

Plačiau apie renginį:

https://spark.adobe.com/video/YLEPDItMThmyX

 

Dalia Kukenienė

 

Velžio gimnazija

Vasara su knyga

 

Raguvos gimnazijos mokiniai, tėveliai, gimnazijos bendruomenės nariai nuo š.m. birželio iki rugpjūčio mėnesio pirmą kartą dalyvavo skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“. Per tris mėnesius visi privalėjo perskaityti 5 lietuviškas knygas, atitinkančias iššūkio kategorijas.  

 

Į  akciją įsitraukė 18 dalyvių: Alanas Čiplys 2 kl., Kasparas Vanagas 4 kl., Elzė Blauzdytė 4 kl., Odeta Juškaitė 4 kl., Adas Danila 4 kl., Julius Ignatavičius 4 kl., Augustė Juškaitė 6 kl., Emilija Juškaitė 6 kl., Gabrielė Padelevičiūtė 7 kl., Indrė Miliauskaitė 8 kl., Mantė Čiplytė Ig., Ugnė Kavaliauskaitė Ig., Miglė Kavaliauskaitė IIg., Austėja Varnaitė IIg.,Taja Jasaitė IIg., direktoriaus pavaduotoja ugdymui Inga Kanišauskė, Jurgita Kondzežauskaitė-Juškienė, Kristina Čiplienė.

 

Dalyviams, įveikusiems visas užduotis, gimnazijos bibliotekininkė Dalia Karaliūnienė įteiks spalvingus daugkartinio naudojimo šiaudelius , diplomus.

 

Džiaugiamės, kad daugelis mokinių, kartu su tėveliais turiningai praleido savo vasaros atostogas!

Dalia Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

Pirmokai bibliotekoje

 

Rugsėjo 24 d. Raguvos gimnazijos biblioteką aplankė patys mažiausi skaitytojai. Nedidelis būrelis vaikučių pabendravo su bibliotekininke, apžiūrėjo bibliotekos lobius, tapo bibliotekos skaitytojais.

 

Dalia Karaliūnienė

 

Raguvos gimnazija

S. Vaičiulienės nuotr.